Hög Fatah-man: ”Vi skulle använda kärnvapen mot Israel”

https://webmail2.sdnet.se/?_task=mail&_action=show&_uid=2751&_mbox=INBOX&_caps=pdf%3D1%2Cflash%3D1%2Ctif%3D1

Fatah brukar framställas som den mer måttfulla av de båda konkurrerande palestinska organisationerna. Det är troligt att så verkligen är fallet: islamistiska Hamas måste betecknas som den mest hårdföra med dess återkommande krigshandlingar mot Israel och nära förbindelser med värstingstaten Iran.

Jibril-Rajoub-PI_2011061708592923_660_320Fatahs Jibril Rajoub, Iran-vän och kärnvapenförespråkare.

Denna nyansering innebär inte att Fatah, som kontrollerar Västbanken, är freden inkarnerad. Nyligen framträdde Jibril Rajoub, vice sekreterare i Fatahs centralkommitté och ordförande i den Palestinska myndighetens olympiska kommitté, i palestinsk television och gjorde då följande uttalande:

Jag svär att om vi hade haft en atombomb så hade vi använt den denna morgon.

Delar av intervjun med Rajoub återges via länken överst.

Se där den inställning som ådagalagts av en hög representant för den myndighet med vilken Israels regering hoppas kunna förhandla om en framtida tvåstatslösning. Han är långt ifrån ensam om en sådan omedgörligt militant hållning inom den Palestinska myndigheten.

Uttalandet var ämnat som en förklaring till varför palestinierna kunde tänkas förhandla med Israel förutsatt att de får gehör för sina mer eller mindre orealistiska  krav på Jerusalem (som kallas Al-Quds, ”Den heliga”, på arabiska), den israeliska säkerhetsbarriären, bosättningar och fångar.

Jibril Rajoub har, informerar Palestinian Media Watch om, ett långt förflutet som terroristiskt verksam. Bland annat greps han på 1980-talet för att ha kastat handgranater mot israeliska försvarsstyrkor. Han släpptes 1985 i utbyte mot tre israeliska fångar. Därefter greps han ytterligare två gånger innan han den tredje gången utvisades till Libanon. 1993 tilläts han återvända till Israel efter Osloavtalet samma år.

_2BE8630Fatah är ”vårt kära systerparti” enligt Löfven.

Efter hand har Rajoub alltså stigit i graderna inom den Palestinska myndighetens hierarki. Han uppges vara en av få Fatah-ledare som förespråkar närmare förbindelser mellan Fatah och Iran. Rajoub skall nyligen ha träffat Irans ambassadör i Libanon. Kanske skall det krigiska uttalandet om kärnvapenbruk mot Israel tolkas som ett uttryck för närmandet till Iran.

Det är således samma Fatah som S-ledaren Stefan Löfven i samband med senaste sossekongressen utnämnde till ”vårt kära systerparti”. Han borde se denna korta video om 90 år av palestinskarabisk terror:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NHl7mF8IrHA

Explore posts in the same categories: Utrikespolitik

Etiketter: , , , , , , , , , , , , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

5 kommentarer på “Hög Fatah-man: ”Vi skulle använda kärnvapen mot Israel””

  1. benke Says:

    Hej Tommy. Det finns endast två sätt att se Löfvens uttalande. Antingen är han okunnig, dvs det han sagt är sprunget ur naivitet och önskan att det verkligen är som han tror. Alternativ nummer två är att han inte är okunnig utan verkligen står på sidan av de som begår ohyggliga brott.
    Vilket som är sämst av dessa alternativ är jag inte säker på, att vara okunnig och naiv nog att tro gott om de värsta av de värsta, eller att medvetet veta vad man säger. I fall nummer två så vet man i alla fall hur personen ifråga tänker.

    Jag är säker på att Löfven är naiv och okunnig, men inte ond. Han är okunnig och inte påläst. När han säger vad han gör med ”systerparti” så är han grabben med dumstruten som står i hörnet. Tyvärr så kommer han inte att lida av detta då media står på hans sida. Vi andra vet ju bättre förstås.

    Det mest vedervärdiga med hans uttalande är förstås att det låter som en officiell proklamering och inte det koko-uttal som det verkligen är.

    Vänstern har alltid haft problem med moral och karaktär. Stefan Löfven är typexemplet på hur det känslomässiga tar över det intellektuella.

    • Tommy Hansson Says:

      Jag är böjd att hålla med. Löfven är säkert inte ond. Han hakar bara på sossetradionen att solidarisera sig med Fatah och PLO. Kan bara hoppas att han får ögonen på mib blogg!


  2. […] Det var vid den socialdemokratiska partikongressen hösten 2013 som Löfven yttrade de vid det här laget bevingade, eller snarare beryktade, orden om Fatah som S ”kära systerparti”. Fatah, som via den S-ledda regeringen erhåller miljardstöd som sedan allokeras till stöd för i Israel fängslade terrordömdas familjer, har en lika lång som våldsamt blodig historia bakom sig varom mera via denna länk: https://tommyhansson.wordpress.com/2013/05/17/hog-fatah-man-vi-skulle-anvanda-karnvapen-mot-israel/ […]


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: