Aftonbladets nya ”avslöjande”: hyckleri, slask och slafs

untitledAvpixlat med Expos glade gamäng Alex ”Fiskarn” Bengtsson på bild.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17706241.ab?teaser=true

Aftonbladet går i dag ut och gör ett nytt ”avslöjande” om den icke helt okända informationssajten Avpixlat. Denna kallas i vanlig slafsig ordning ”hatsajt” och ”främlingsfientlig” trots att inga som helst försök görs att definiera dessa begrepp och på vad sätt Avpixlat skulle leva upp till dessa.

Slasktidningen Aftonblodet, förlåt Aftonbladet, gör nu ett stort nummer av att ”styrelseproffs, läkare, psykologer, företagare, forskare” varje månad betalar in någon hundralapp till Avpixlat. STOPPA PRESSARNA: ”Man, 49 år, chef på Ericsson, Mellansverige. 100 kronor i månaden.” Där rök tydligen det gamla axiomet om att det bara är lågutbildade, pensionärer och yngre, arga män som stöder företeelser såsom Avpixlat och för den delen Sverigedemokraterna.

Tidningen försöker svära sig fri genom att på Twitter på fullt allvar hävda, att ”ingen är ju uthängd”. Som om det skulle vara några större svårigheter att identifiera dem som slaskblaskan listar. Dessutom hänvisas det till AB Plus, där man uppges kunna läsa vilka bidragsgivarna är. Hyckleri är bara förnamnet.

antisemitism01Islamisering…aldrig hört talas om…

Själv försökte jag mig på en liten twittervits. Skrev att jag som protest skulle vägra acceptera erbjudanden från ABs sida om att skriva i tidningen. Vilket föranledde ett antal vänstertwittrare med den redan tidigare omvittnat intelligensbefriade Inte rasist men i spetsen att försöka skämta om hur orimlig en sådan protest ter sig (vadå, Hansson får ju aldrig några sådana inbjudningar, hö-hö): ”Jag vägrar spela i VM-kvalet mot Portugal”, ja ni förstår på ett ungefär.  Precis som om jag på allvar trott, att jag skulle få en dylik inbjudan från slask-AB. Men vem vet, kanske kommer den nu?!

Det måste tydligen sägas i övertydlig klartext för att somliga skall fatta: DET VAR IRONI!

Skämt åsido. Aftonbladets slaskjournalistik är ett hot mot det fria ordet. Nu skall nämligen alla som vågar stödja icke politiskt korrekta mediaalternativ hängas ut och ifrågasättas. Det torde dessutom stå klart av  detta ”avslöjandes” karaktär att man i sammanhanget inte väjer för illegala metoder som dataintrång.

_2BE3296_MPFridolin, Romson med flera i HBTQ-lobbyn.

Vår så kallade integrationsminister Erik Ullenhag från det alltid lika skenheliga Folkpartiet yttrade för kort tid sedan, att ”ondskan” bor på nätet. Det var alldeles tydligt att han menade just alternativa sajter av typ Avpixlat, Dispatch International och Fria Tider, det vill säga icke mainstream-media som lyfter fram sådant som till följd av PK-censuren är förbjudet att dryfta eftersom det anses strida mot det hallstämplade godhetskonceptet. Som exempelvis säger att brottslingars etnicitet aldrig får skrivas ut såvida det inte rör sig om etniska svenskar. Eller att invandring aldrig får kritiseras. Att aldrig erkänna att det förekommer islamisering. Att HBTQ-lobbyns makt är ett hjärnspöke.

101111_ullenhag_2PK-minister Ullenhag lägger ut texten.

Det skulle därför  inte alls förvåna om alliansregeringen, med kraftigt eldunderstöd från exempelvis Aftonbladet, nu laddar upp inför åtgärder i syfte att inskränka yttrande- och åsiktsfriheten på nätet. Då blir det till äventyrs inte tillåtet att producera/visa/konsumera videor sådana som den här: Dom kallar oss PK. Så varsågoda och titta medan det är tillåtet:

http://www.youtube.com/watch?v=kEMOJQ_MfTo

Explore posts in the same categories: Inrikespolitik

Etiketter: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

4 kommentarer på “Aftonbladets nya ”avslöjande”: hyckleri, slask och slafs”

  1. Jones Says:

    Inte förvånande att aftonbladder beter sig så
    tidningen står ju med ena foten i NAZISTISKA
    tanken och de andra i den KOMMUNISTISKA .

  2. Tommy Hansson Says:

    Exakt. Tidningen var språkrör för Nazityskland under Andra världskriget, då Torsten Kreuger var tidningschef. Sedan blev det rött för hela slanten. Gamle pronazisten Karl Vennberg var krönikör ända in på 70-talet fast han då anpassat sig till vänsterideologin.

  3. benke Says:

    Aftonbladets tillkortakommanden till trots så får vi väl ändå se hur tidningen ter sig idag. Visst var AB en betjänt till både Nazismen och senare Kommunismen. Men idag är det en blaska som inte har en ideologisk ådra annat än att smutskasta andra. Särskilt de som inte håller med AB’s vänsterpolitiska agenda. Det är här AB tröttsamt karvar ur sitt existensberättigande; Smutsa ned andra utan att ha en rättvänd kompass vad gäller moral och en förståelse för världens problem. Särskilt när det gäller kärnvapen och Iran.

    • Tommy Hansson Says:

      Riktigt. Man kan säga att AB blivit helt amoralisk. Utom när det gäller att värna den politiska korrektheten. SD givetvis fritt villebråd.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: