SVT Novus och SvD SIFO: S och SD störst, MP och L utanför riksdagen – konservativt block ett faktum
SVT/Novus januari 2019: bara S och SD större än i valet.
De två senaste opinionsmätningarna – SVT/Novus respektive SvD/SIFO – bekräftar dels att Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna är rikets största partier, dels att Miljöpartiet och Liberalerna har stora problem och skulle försvinna ur riksdagen om det vore val i dag.
Enlligt SVT/Novus-mätningen, som gjordes före den beramade Januariöverenskommelsen (Jök), går S fram med hela 3,5 procentenheter jämfört med valet den 9 september och noteras nu för 31,8 procent. SD som näst största parti går fram 1,7 procentenheter och får 19,2 procent. Båda siffrorna är statistiskt säkerställda. https://www.svt.se/nyheter/inrikes/svt-novus-s-och-sd-har-okat-sedan-valet
MP får 3,9 procent och minskar därmed med 0,3 procentenheter sedan valet under det att L med endast 3,4 procent av väljarsympatierna tvingas inregistrera det verkliga bottennappet. L minskar därmed med 2,1 procentenheter sedan valet, en förändring som är statistiskt säkerställd.
Novus VD Torbjörn Sjöström kommenterar: ”Miljöpartiet och Liberalerna ligger väldigt illa till. De hade absolut inte vågat ett extra val. Det är väl bevekelsegrunden för att man gått med på de här eftergifterna.”
Moderaterna är tredje största parti med 18,9 procent, en minskning med 0,9 procentenheter sedan valet. Såväl Centerpartiet som Vänsterpartiet har 7,6 procent i Novus-mätningen, vilket innebär att C går tillbaka med 1 procentenhet och V med 0,3 procentenheter sedan valet. KD med 6,2 procent noterar ett resultat i paritet med valresultatet.
Mätningen signerad SvD/SIFO är aningen intressantare eftersom den gjordes 14-17 januari, det vill säga omedelbart efter Jök. Sossarna är klart störst med 29,3 procent, men det mest anmärkningsvärda med denna opinionsundersökning är att de tre partierna SD, M och K skulle få egen majoritet – motsvarande 179 mandat i riksdagen – om det hade rört sig om valresultat. https://www.expressen.se/nyheter/efter-uppgorelsen-lagt-stod-for-liberalerna-/
Den tänkta mandatfördelningen i riksdagen mellan regeringsalliansen och högeroppositionen.
Det gör att det är fullt befogat att tala om ett konservativt block i riksdagen – sedan må M och KD förneka detta så mycket de vill. Och det är inte bara SDs Jimmie Åkesson som påpekat förekomsten av ett konservativt block. I princip samma analys görs av SVT Nyheters Pontus Mattsson: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/pontus-mattsson-kan-blir-ett-nytt-konservativt-block-i-svensk-politik
Det paradoxala är att det är Centerns och Liberalernas patetiska ansträngningar att hålla Sverigedemokraterna borta från politiskt inflytande som gjort detta konservativa block möjligt. På sikt kommer dessa ansträngningar att kunna leda till att det Sverige-vänliga partiet får ett inflytande det aldrig tillförne varit i närheten av. L-ledaren Jan Björklund får då en hel del att förklara för sina adoptivsöner, vilka han lovat att han aldrig kommer medverka till att släppa fram SD.
SD erhåller i SIFO-undersökningen 19,9 procent, en marginell minskning om 0,1 procentenhet sedan förra mätningen. M är inte långt efter på 19,5 procent och ökar därmed en halv procentenhet medan KD på 7,5 procent går framåt med nästan 1 procentenhet. Både MP och L hamnar utanför riksdagen. Förtroendet för V ökar med 0,8 procent fram till 8,5 procent jämfört med föregående mätning.
Det konservativa blocket är nu ett faktum oavsett vad partiledarna tycker om det.
Att det gamla kommunistpartiet ökar visar att dess väljare och sympatisörer köpt partiets agerande: att acceptera den nya regeringsöverenskommelsen samtidigt som man mullrar litet lagom kritiskt och förklarar sig villigt att fälla den S-ledda regeringen om denna skulle inskränka strejkrätten. Ett extraval skulle dessutom med all sannolikhet gynna V. https://arbetet.se/2018/01/15/v-hotar-falla-regeringen-om-strejkratten-andras/
SvD/SIFOs mätning omfattar 4137 personer, varav 1000 meddelat sina sympatier per telefon och resten via webbpanel.
Explore posts in the same categories: InrikespolitikThis entry was posted on 20 januari, 2019 at 3:18 and is filed under Inrikespolitik. You can subscribe via RSS 2.0 feed to this post's comments.
Etiketter: Centerpartiet, Jan Björklund, Jök, Jimmie Åkesson, konservativt block, Kristdemokraterna, Liberalerna, Miljöpartiet, Moderaterna, Pontus Matsson, Pontus Mattsson, riksdagen, Socialdemokraterna, strejkrätten, SvD/SIFO, Sverigedemokraterna, SVT Nyheter, SVT/Novus, Torbjörn Sjöström, valet 2018, Vänsterpartiet
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
Kommentera