Bard sågar klimat-Greta jäms med fotknölarna

Alexander Bard: ”Det sista världen behöver just nu är klimatstrejkande och dryga 15-åringar.”

Alexander Bard håller sällan eller aldrig inne med vad han tycker. Således aktar han inte för rov att totalsåga klimathelgonet Greta Thunberg. Det gör han i Dagens Medias podcast. https://nyheter24.se/noje/929514-alexander-bard-toksagar-greta-thunberg-sista-vi-behover#

Det som föranleder Bards kritik är klimat-Gretas medverkan i eventet Brilliant minds för en tid sedan, en sammankomst med målsättningen att sammanföra kreativa personer från olika samhällsfält.

”Det är så vansinnigt ytligt”, säger Alexander Bard. ”Det är bara Stureplan en gång till. Brilliant minds är inget att ha. Jag tycker inte att ´sankta Greta´ är det minsta intressant.”

Enligt Bard är Greta Thunbergs klimatalarmistiska budskap inte något världen behöver, snarare tvärtom: ”Det sista världen behöver just nu är klimatstrejkande och dryga 15-åringar…Det ger ingen effekt alls. Det är bara kändisskap. Sankta Greta kommer inte att förändra någonting. Det enda Greta Thunberg kommer att göra är att bli kändis.”

Den frispråkige Alexander Bard passar också på att utdela en rejäl råsop till Hollywood-skådisen Joel Kinnaman, som visat upp sig i en Greta-T-shirt. Enligt Bard är Kinnaman ”en jävla vråltönt” vilken beter sig som en ”kyrkkärring”.

Det kan med fog sägas att klimatfixeringen hindrar oss från att se de verkliga miljöproblemen såsom havens övergödning, nedskräpning i naturen samt de problem som skapas av de förment miljövänliga vindkraftverken, vilka bland annat svarar för skogsförstöring, massdöd av fåglar och insekter förutom att de förfular landskapet något oerhört. https://www.vk.se/2014-01-17/vindkraft-dalig-for-miljon

Siewet Öholm: ”Klimatfrågan har blivit lika fundamentalistisk som evolutionsläran.”

En del debattörer har därtill påpekat att opinionsbildningen om klimatet är osannolikt ensidig och faktiskt utgör en fara för demokratin. Framlidne Siewert Öholm skrev i ett debattinlägg i tidningen Världen idag den 4 mars 2009 bland annat följande:

Signifikativt för klimatdebatten är att det inte är en debatt…Den ensidiga miljödebatten är också ett demokratiskt problem. Klimatfrågan har blivit lika fundamentalistisk som evolutionsläran.” https://www.varldenidag.se/gamla-siten/klimatlogik-och-klimatetik/cbbicd!SFhDSBp2sv84QHsseTSqA/

Som framgått ovan finns det orädda debattörer som Alexander Bard och Siewert Öholm som faktiskt vågar sticka ut hakan och ifrågsätta klimatevangeliet. Det tillhör dock de absoluta undantagen att dessa bereds möjlighet att uttrycka sin mening i mainstreammedia. De avfärdas oftast som ”klimatförnekare” och inga man behöver ta på allvar. Man bör vara både blind och döv för att inte se detta som ett demokratiproblem.

Explore posts in the same categories: Klimatpolitik

Etiketter: , , , , , , , , , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

3 kommentarer på “Bard sågar klimat-Greta jäms med fotknölarna”

  1. Kurt Edvardsson Says:

    Hej Alexander, Tack för dina inlägg. Man kan inte låta en hjärntvättad skolflicka(som inte går i skolan) styra en hel värld. Hon ingår i ett av eliten skapat system för att införa ett nytt världssystem med en begränsad elit och en stor diktatoriskt styrd massa.

  2. Christer Melander Says:

    Jaag saknar ord till eran enfald .När ni står upp till naveln i dyngvattnet så kanske det går upp ett ljus ….


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: