Nyheter idag/Sentio: Nu är SD större än sossarna igen!
Nyheter idag/Sentio augusti 2019.
Nyheter idag/Sentios mätning för augusti 2019 är glada nyheter för varje sverigedemokrat: SD blir med 23,5 procent Sveriges största parti, även om Socialdemokraterna följer tätt efter med 23,2 procent. http://redir.opoint.com/?url=https://resett.no/2019/08/30/ny-maling-sverigedemokraterna-storre-enn-socialdemokraterna/&OpointData=111133838e3e8680a558c785a6fad86eJmlkX3NpdGU9MjAwNTU5JmlkX2FydGljbGU9Mzk3NDkmaWRfdXNlcj0xNDExJmlkX2FwcGxpY2F0aW9uPTEwMDAwMDgmaWRfcGFydG5lcj0yJmxhbmc9bm8mbW9uPTEmbWF0Y2hlcz0iU2VudGlvIjQ=
Det har hänt förut att SD passerat S idet norska mätinstitutet Sentios opinionsundersökningar, även om det var något år sedan nu. Sentio var det institut som lyckades pricka in SDs valresultat 2014 bäst av alla, men i valet 2018 gick det inte lika bra: SD var då märkbart överskattat i mätningarna.
Den aktuella mätningen genomfördes 22-27 augusti, vilket innebär att den senaste tidens händelseutveckling omfattande dödsskjutningar och sprängningar fanns med i bilden. Sådana händelser gynnar aldrig en sittande regering men kan av naturliga skäl spela ett parti i ständig opposition som SD i händerna. Det är precis det som nu förefaller ha hänt.
SDs 23,5 procent är en ökning med 1,7 procentenheter jämfört med föregående mätning samtidigt som S tappar bastanta 2,5 procentenheter. Tredje störst är Moderaterna, som ökar med 1,3 procentenheter upp till 18,3 procent. Det tredje partiet som brukar räknas in i ett ”konservativt” block, Kristdemokraterna, noteras för mätningens största tapp – från 7,9 ner till 5,8 procent.
Detta stämmer väl överens med KDs tillbakagång i flertalet andra opinionsundersökningar och har, som jag ser det, allra mest att göra med KDs opålitlighet i immigrationsfrågan. Partiledaren Ebba Busch Thor har å ena sidan sagt att invandringen måste minska men å andra sidan stött regeringens förslag om ökad anhöriginvandring.
Jimmie Åkessons SD är nu återigen större än Stefan Löfvens S.
Sossarnas regeringskolleger i Miljöpartiet noteras för en marginell tillbakagång till 4,7 procent och har tydligtvis inte lyckats slå mynt av allt ståhej kring klimatfrågan. Detsamma kan sägas om Centern, som minskar med 1,3 procentenheter ner till 6,1 procent. Det andra av regeringens ”borgerliga” stödpartier, Liberalerna, ökar däremot litet överraskande med 1,7 procentenheter och får hos Sentio 5,4 procent.
Kanske har den av många förväntade Sabuni-effekten, som hittills vägrat infinna sig, nu äntligen blivit verklighet för L (om än i begränsad omfattning)?
Även Vänsterpartiet går upp med 1,7 procentenheter till 10,5 procent. Jag tolkar det som att rollen som ett regeringsstöd utan att behöva ta ansvar för den rödgröna regeringens tillkortakommanden passar det forna kommunistpartiet rätt väl.
Nyheter idag/Sentio är den enda opinionsmätning som också mäter småpartiernas resultat. Extremnationalisterna korkar nu upp champagnen sedan Alternativ för Sverige lyckats kravla sig över 1-procentsstrecket och antecknas för 1,1 procent. Medborgerlig samling får endast 0,2 och Piratpartiet 0,1 procent.
Explore posts in the same categories: InrikespolitikThis entry was posted on 31 augusti, 2019 at 1:56 and is filed under Inrikespolitik. You can subscribe via RSS 2.0 feed to this post's comments.
Etiketter: Alternativ för Sveige, anhöriginvandring, Centerpartiet, den rödgröna regeringen, Ebba Busch Thor, Jimmie Åkesson, Kristdemokraterna, Liberalerna, Medborgerlig samling, Miljöpartiet, Moderaterna, Nyheter Idag/Sentio, Piratpartiet, Sabuni-effekteb, Socialdemokraterna, Stefan Löfven, Sverige, Sverigedemokraterna, Vänsterpartiet
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
31 augusti, 2019 den 2:57
”Forna” kommunistpartiet borde fortfarande kallas kommunistpartiet.
AfS verkar ha stulit återvandring efter som SD är dålig på att föra fram detta.
I Malmö har SD kämpat länge för detta.
Troligen gick Kasselstrand då i kortbyxor
Och lekte sanning och konsekvens med flickorna. Verklighetens konsekvens med bildandet av sitt eget parti blev att de röster som kastades bort i EP valet gjorde att Miljöpartiet får ett mandat till när Storbritannien lämnar som i stället kunde gått till SD. Är väl inte helt klart ännu vad jag har förstått. I vilket fall får SD börja ta tag i återvandring för den kommer bli aktuell nu när Syrien snart är helt fritt från islamistiska sharia organisationer.
Finns även en återuppbyggnadsfond på 100 miljarder euro i EU per år som kan användas till att bygga upp krigsländer.
Denna fond har kritiserats av SD för att den går till massa onödigt och borde tass bort. Utnyttja denna i stället för detta ändamål. Låt syrier och irakier från Sverige återvända och bygga upp sina egna länder.