Glömda svenska fotbollshjältar (20): Prawitz var kanonskytt i landslaget och MFF
Prawitz Öberg belönades 1962 med Aftonbladets Guldbollen som det årets bäste svenske fotbollsspelare.
Första gången jag blev medveten om Prawitz Öbergs existens var då jag lyssnade på ett radioreferat av Sveriges träningslandskamp mot Tjeckoslovakien på Nya Ullevi i Göteborg den 7 april 1962. MFF-spelaren dominerade från sin position som vänsterhalvback matchen och spelade in två mål varav ett på frispark. Tredje målet svarade Harry Bild för.
Hartwig Edmund Prawitz Öberg såg dagens ljus i skånska Gislöv den 16 november 1930. Han tillhörde stöttepelarna i ”di himmelsblå”, det vill säga Malmö FF, under perioden 1952-65 och var under den tiden fruktad av motståndarna på grund av sina stenhårda och välplacerade frisparkar. På 515 matcher i MFF-dressen, varav många som lagkapten, blev det 103 mål. https://sv.wikipedia.org/wiki/Prawitz_%C3%96berg
Öberg landslagsdebuterade mot Finland på Råsunda den 22 september 1957, då han placerades som högerhalv. Efter 1-0 i paus blev det slutligen 5-1 till blågult efter tre fullträffar av Gunnar Gren. Sammanlagt skulle det bli 26 A-landskamper och fem mål för den slitstarke och hårdskjutande MFFaren. I B-landslaget blev facit 12 matcher och ett mål. https://www.svenskfotboll.se/spelarfakta/prawitz-oberg/a23982ed-2209-47e2-8ff4-22afd47e201c/
Prawitz Öberg som samlarbild.
1958 var det så dags för världsmästerskapen i fotboll på hemmaplan. Prawitz Öberg fanns med i Sveriges spelartrupp men blev aldrig uttagen för spel. Samma facit kan noteras för klubbkamraten och målvakten Tore Svensson; varken han eller tredjemålvakten Ingemar Haraldsson, IF Elfsborg förmådde rubba Kalle Svensson. https://fogis.se/om-svff/ar-for-ar/klassiska-landslag/vm-1958/spelare-i-silverlaget-1958/
Det kan knappast råda någon tvekan om att 1962 blev Prawitz Öbergs mest framgångsrika år med Aftonbladets Guldbollen som årets bäste svenska fotbollsspelare som höjdpunkt. I klubblaget fick han vänta till 1965 för att kunna titulera sig svensk mästare. Året dessförinnan hade Malmö FF börjat tillämpa det nydanande spelsystemet 4-2-4. Om detta kan vi läsa följande på sajten SvenskaFans.com:
Endast två spelare på mittfältet ställde oerhörda krav på just dessa. Men i MFF fanns två spelare som väl uppfyllde kraven, nämligen ”Lill-Kick” Svensson och Prawitz Öberg. Efter matchen mot IS Halmia (som MFF vann med 6-1, ett mål av Prawitz), skrev KvP att MFF borde satsat mycket tidigare på den här taktiken i och med att laget förfogade över över en spelare som Prawitz Öberg. https://www.svenskafans.com/fotboll/207478
Den i citatet ovan nämnde ”Lill-Kick” var Lennart Svensson, son till MFF-spelaren Eric ”Kick” Nilsson, som representerade de blåvita i över 300 matcher 1956-66 och gjorde 150 mål. Han ingick också i mästarelvan 1965 och hann även med två A-landskamper. https://sv.wikipedia.org/wiki/Lennart_Svensson_(fotbollsspelare)
Gunnarstorps IF kvalsäsongen 1966. Prawitz Öberg längst till höger i nedre raden.
Efter tiden i Malmö FF blev Prawitz Öberg spelande tränare i Skåne-laget Gunnarstorps IF. Som sådan såg han till att laget vann division II närmast före IFK Malmö och således fick spela kvalfotboll till allsvenskan. https://sv.wikipedia.org/wiki/Gunnarstorps_IF
Kvalet spelades som enkelserie. GIF fick oavgjort hemma på Tornévallen mot Hammarby IF i första matchen, 1-1, men förlorade borta mot IFK Holmsund med 2-0. Det hjälpte föga att man i sista kvalmatchen slog IF Saab från Linköping med hela 7-0 – Holmsund och Hammarby såg i sista omgången till spela 1-1 för att därmed säkra det allsvenska kontraktet.
Prawitz Öberg spelade fotboll till 41 års ålder. Han avled i skelettcancer någon vecka före sin 65-årsdag 1995.
Explore posts in the same categories: IdrottshistoriaEtiketter: "di himmelsblå", Aftonbladet, Eric "Kick" Svensson, Finland, fotboll, fotbolls-VM 1958, Göteborg, Gislöv, Guldbollen, Gunnar Gren, Gunnarstorps IF, Hammarby IF, Harry Bild, IF Elfsborg, IF Saab, IFK Holmsund, IFK Malmö, IS Halmia, KvP, Lars Haraldsson, Lennart "Lill-Kick" Svensson, Linköping, Malmö FF, Nya Ullevi, Prawitz Öberg, Råsunda, Skåne, Sverige, Tjeckoslovakien, Tore Svensson, Tornévallen
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
23 maj, 2020 den 8:40
Roligt att läsa om en denne legendariske spelare som definitivt inte är bortglömd i Malmö. Undrar om det fanns fler svenskar med förnamnet ”Prawitz”, någon av föräldrarna kanske hade tysk bakgrund? Öbergs karriär med spel i allsvenskan och landslaget, därefter nedtrappning efter trettio som spelande tränare och därefter civil karriär är typisk för många av den tidens storspelare. Nästan ingen kunde samla på sig så tillräckligt med pengar för en bekymmersfri framtid. Agne Simonsson blev fastighetsmäklare, Rune Börjesson återgick till att vara lantbrukare osv. Spännande att få se vilken ”bortglömd” spelare du presenterar nästa gång.
23 maj, 2020 den 8:45
De underbara lagbilderna från Rekord vittnar om att Sverige på den tiden var ett helt annat land, reklamfria tröjor och enbart ”svenskar” på lagbilderna.
23 maj, 2020 den 10:09
Jo, så var det ju.