Hög chef inom Svenska kyrkan: Bära kors ”uppviglande” och ”okristligt”
Svenska kyrkans kommunikationschef Gunnar Sjöberg: Bära kors kan vara ”uppviglande” och ”okristligt”.
Svenska kyrkan och dess representanter upphör aldrig att överraska – och då menar jag inte i positiv bemärkelse. Nyligen hävdade Gunnar Sjöberg, född i Korpilombolo samt ansvarig för kommunikation vid kyrkokansliet i Uppsala, att det kan vara både ”okristligt” och ”uppviglande” att bära kors. http://www.katolsktmagasin.se/2016/08/03/kommunikationsansvarig-svenska-kyrkan-uppviglande-att-bara-kors/
Bakgrunden till Sjöbergs yttranden på Facebook är en av gruppen Kristen opinion nystartad Facebook-grupp som heter ”Mitt kors” och som syftar till solidaritet med förföljda kristna i Mellanöstern. Militanta islamister inom DAESH/IS/ISIS bedriver som bekant ett hänsynslöst och totalt omänskligt utrotningskrig mot kristna och även andra trosanhängare inklusive ”fel” sorts muslimer. https://kristenopinion.wordpress.com/2016/07/30/mittkors/
Denna vilja till solidaritet med kristna som mördas och massakreras varje dag för sin tro på Gud och Jesus Kristus faller inte Gunnar Sjöberg på läppen, och han ordar till och med om risk för ”religionskrig” därför att vissa kristna bär kors. I en FB-status som blivit nära nog viral framhärdar han:
Alltså, jag vet inte. Det här med att kristna plötsligt ska börja bära kors som tecken för och emot nåt. Det är väl inget nytt egentligen, men uppmaningen känns uppviglande och okristligt i de motsättningar som redan råder. Vill vi dra saken till religionskrig när det handlar om något helt annat och muslimska församlingen t o m vägrar begrava den som mördade prästen i Frankrike?
Jag bär min gamla svenska flagga med stolthet fast den nu ser finsk ut. Det där med gränser, kan vi inte ställa oss över det? Jag tror Jesus tänkte så. Och att korset är ett tecken för öppenhet
I efterkommande inlägg har Sjöberg utan större framgång sökt förklara och kanske i någon mån distansera sig från sitt inledande FB-inlägg. Bland annat avfärdar han kritik som riktats mot honom som något ”ofräscht” och att man visst kan bära kors – han gör själv trots egen lågkyrklighet, hävdar han, då och då korstecknet samt bär gärna kors.
Men: när Gunnar Sjöberg bär kors gör han det ”med”, inte ”mot”, skriver han. Att visa solidaritet med förföljda trossyskon är alltså enligt Sjöbergs förvirrade synsätt att vara ”mot”. Då blir den främsta kristna trossymbolen ”en distanserande markör”.
Prästen Anna Karin Hammar: ”Mitt kors” visar prov på ”dold tankefigur”.
Att Gunnar Sjöberg får stöd från den beryktade prästen Anna Karin Hammar, lesbisk Israel-hatare och syster till förre ärkebiskopen K-G Hammar, är på intet sätt överraskande. De som driver gruppen ”Mitt kors” visar enligt den förstnämnda prov på en ”dold tankefigur” som kräver utmaning. De förklaras stå för en ”aktion” med ”glidande identiteter”.
Detta är ingenting annat än pseudointellektuellt prat i vädret. Vad både Sjöbergs och Hammars utgjutelser bottnar i är givetvis att de är rädda för att stöta sig med muslimerna. I stället för att ta fighten – som Jesus gjorde när han ställdes inför teologiska motståndare i det dåtida Israel – kryper kyrkans ledarskap darrande ihop i en vrå och hoppas, att muslimerna skall vara snälla och inte skära halsen av dem som med fader Jacques Hamel i Frankrike.
Detta är mer än tillåtet ynkligt, opportunistiskt och politiskt korrekt.
Ärkebiskop Antje Jackelén går själv i spetsen för trossveket genom att hylla profeten Muhammed och vägra inse, att det finns skillnader mellan denne – som bland annat äktade en sexårig flicka och hade sex med henne när hon blev nio, lät hugga halsen av uppemot 1000 judar vid ett och samma tillfälle samt gav order om att det förvirrade religiösa misch-masch som kallas islam skulle spridas med erövringskrig – och fridsfursten Jesus Kristus. http://www.morgonbladet.nu/news.php?name=160306094324
Stockholms-biskopen Eva Brunne, för övrigt lesbisk liksom Anna-Karin Hammar, vill inte vara sämre utan har föreslagit att Sjömanskyrkan i Frihamnen i Stockholm tar bort korset och andra kristna symboler samt märker ut riktningen mot Mekka, detta för att muslimska besökare skall känna sig välkomna. http://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/biskopen-vill-ta-bort-kristna-symboler-i-sjomanskyrkan
Biskop Eva Brunne uppger att hon utsatts för ”hat” efter krav om att avlägsna kors ur kyrka och markera riktningen mot Mekka. Tråkigt – men vad trodde hon?
Kan någon förvånas över att Svenska kyrkan mot denna bakgrund fortsätter att tappa medlemmar i en allt stridare ström? Knappast. I fjol valde 89 000 att utträda i hela landet. http://www.corren.se/nyheter/ostergotland/allt-fler-lamnar-svenska-kyrkan-6807002.aspx
Frågan är om det inte är dags att avskaffa denna så kallade kyrka, som är mer ett Baals-tempel än en kristen inrättning om ni frågar mig. Möjligen kan administrativa enheter behållas för att sköta driften av alla kulturellt omistliga kyrkobyggnader runt om i landet,vilka med fördel kan användas för musikevenemang och kulturella aktiviteter.
Det finns förvisso inom Svenska kyrkan också rekorderliga och trosfasta personer vilka säkerligen lider av Svenska kyrkans urartning. Jag undrar om det inte är en tidsfråga innan några sådana personer startar en alternativ och hoppeligen konkurrenskraftig kyrka med plats för troende som tar sin kristna övertygelse på allvar.
Baals-templet i Palmyra innan det förstördes av marodörerna i DAESH.
Fotnot: Baal var en hednisk gudom som tillbads av semitiska folkslag i forntidens Syrien samt Kanaans land. Det berömda Baals-templet i syriska Palmyra skall ha förstörts genom sprängning av DAESH.
Explore posts in the same categories: Svenska kyrkanEtiketter: "Mitt kors", Anna Karin Hammar, Antje Jackelén, Baal, Baals-tempel, DAESH, Eva Brunne, Facebook, Frankrike, Gud, Gunnar Sjöberg, IS, ISIS, islam, islamister, Israel, Jacques Hamel, Jesus Kristus, K. G. Hammar, Kanaan, Korpilombolo, kors, Kristen opinion, kristna, Mekka, Mellanöstern, muslimer, Palmyra, religionskrig, Sjömanskyrkan, Stockholm, Syrien, Uppsala
You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.
4 augusti, 2016 den 4:57
Vill mena att Svenska Kyrkan tappade sin identitet i samband med K-G Hammar blev ärkebiskop.
Att hjälpa sin medmänniska vill jag påstå är de som lider i ens närhet.
Kyrkan borde ägna sig att ta hand om dess egna medlemmar i sin egen församling.
Svenska Kyrkan skall inte heller ha någon politisk förankring.
Jag gick ur Svenska kyrkan i fjol och det var 2 anledningar. Sosse i deras styrelse och att Antje Jackelén välkomnade islam.
Är så långt ifrån mina värderingar som det går att komma, och skulle jag även då stödja denna så hade min själ varit vilsen.
Råder alla gå ur kyrkan och de som inte gör det råder jag till anmäla sig som kandidat till nästa års kyrkoval för SD.
4 augusti, 2016 den 9:14
Dessa lesbiska förkämpar för mänsklighetens största fiende – islam – torde lämpa sig bäst för ogudaktiga kvastritter till Blåkulla. Att beskåda dessa kristendomsförnekare, vilka ekiperade i klerikal skrud bestiger våra predikstolar, är en styggelse. Svenska Kyrkan krattar förmodligen ovetandes manegen för Missionsprovinsen och biskop Roland Gustafsson.
Hansson har än en gång höjt sitt skarpslipade sanningssvärd och effektivt dekapiterat och demaskerat medlöparna i det globala förräderiet.
5 augusti, 2016 den 5:53
Kunde inte instämma mer!
5 augusti, 2016 den 5:55
Mycket sant detta om K-G Hammar. Själv utträdde jag då han lät utställningen Ecce Homo ta plats i domkyrkan 1999, det var droppen. Anti-israelismen gjorde även sitt till.
13 september, 2016 den 7:36
[…] Höga chefer inom kyrkan kan inte ens hålla fast vid en så central kristen symbol som korset, utan menar att det kan vara ”uppviglande” och ”okristligt” att bära detsamma i en kedja runt halsen. Läs mer om detta och om andra kyrkliga klavertramp här: https://tommyhansson.wordpress.com/2016/08/04/hog-chef-inom-svenska-kyrkan-bara-kors-uppviglande-och… […]
6 oktober, 2016 den 7:10
[…] Antje Jackelén är också känd för att vara emot bärande av kristna kors, (orsaken uppges vara att man ”inte får provocera muslimerna i Sverige” – de är tydligen ett slags ”heliga kor” ) samt har valt ”Gud är större” – en direkt översättning till svenska av det arabiska ”Allahu Akbar !” som sitt valspråk. I Fisksätra utanför Stockholm har man redan byggt en ”Kyrké” eller ”Moska” – alltså en blandning mellan en kristen kyrka och en moské i samma byggnad – där man inte ens vet riktigt vad som är vad längre. […]
31 maj, 2017 den 11:55
[…] Om den nuvarande utvecklingen, där ledande kristna företrädare ogärna talar om Gud och Kristus och tenderar att se det kristna korset som en belastning eftersom det kan förarga muslimer, fortsätter är det som jag ser det fullt möjligt att Svenska kyrkan en dag helt upphör att kalla sig kristen. Om ledande kyrkliga företrädares problem med korset har jag skrivit följande på min blogg: https://tommyhansson.wordpress.com/2016/08/04/hog-chef-inom-svenska-kyrkan-bara-kors-uppviglande-och… […]
1 oktober, 2017 den 3:46
[…] https://tommyhansson.wordpress.com/2016/08/04/hog-chef-inom-svenska-kyrkan-bara-kors-uppviglande-och… […]
1 oktober, 2017 den 5:19
Att vara kristen och bära ett kors visar bara att bäraren vill visa sin tillhörighet. Att det skulle vara okristligt och uppviglande innebär att de med den åsikten är fega och inte törs visa att de är kristna.
Förmodligen för att de är rädda för den fredliga medeltida religionen får dem att slänga in brasklappar.